زیبا ترین شهر های گرجستان

گرجستان یکی از کشورهایی است که هرساله گردشگران زیادی را به چشم می بیند. دلیل ورود گردشگران به این کشور طبیعت زیبا، مردم مهمان نواز، غذاهای لذیذ و … می باشد. مادالیت در این مطلب به صورت خلاصه شما را با زیباترین شهر های این کشور آشنا می کند.

تفلیس (Tbilisi)

تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپا می‌باشد. این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۲٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب آچشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» نام گرفته است. موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوری‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی و مسیر اتصال دو قاره اروپا با آسیا را تضمین می‌کند. تفلیس این کلانشهر عظیم بزرگترین شهر قفقاز و دقیقاً در مرکز قفقاز است. تفلیس سالانه میزبان همایش‌ها و نشست‌های متعددی است که این شهر در شرق اروپا را مطرح و اسم آن را زبانزد در دنیا کرده است.

مستیا (Mestia)

مستیا در شمال غرب گرجستان قرار دارد و حدود ۴ ساعت با تفلیس فاصله دارد. این شهر در ارتفاع قفقاز قرار دارد و یک مکان عالی برای افرادی می باشد که عاشق پیاده روی و کوه نوردی هستند می باشد. این شهر یکی از فرهنگی ترین و تاریخی ترین شهر های گرجستان است و در لیست آثار تاریخی یونسکو قرار دارد. ‏

تلاوی (Telavi)‏

یکی از شهرهای مهم گرجستان و مرکز استان کاختی در شرق این کشور است. بیشتر شهرت این شهر بابت قدمت تاریخی شهر و نوشیدنی هایی می باشد که در این منطقه تولید می شوند. ‏

مکته (متسختا / Mtskheta)

زمانی که بحث زیبایی گرجستان می شود نباید شهر مکته را کنار گذاشت. این شهر را می توان کهن ترین شهر گرجستان نامید که در میان دو رود قرار دارد. این شهر جزء اولین شهرهایی بود که دین مسیحت را برگزید و در ترویج آن کوشش کرد. ‏

سایقاگی (Sighnaghi)

شهر عشاق در گرجستان. دلیل شهرت سایقاگی مناظر زیبای آن می باشد، که به شهری برای عاشقان مشهور شده. اطراف این شهر صومعه های تاریخی قرار دارد که از قدمت بالایی برخودار هستند.‏

باتومی (Batumi)

باتومی شهری بندری در کرانه دریای سیاه که دومین شهر بزرگ گرجستان می باشد. از نظر جغرافیایی باتومی در جنوب غربی گرجستان قرار دارد. در فصول گرم شما می توانید از ساحل رویایی این شهر استفاده کنید و در سرما از سفید پوش بودن شهر لذت ببرید. از نظر اقتصاد این شهر به گردشگر وابسته است ولی بندرگاه باتومی یکی از مهمترین مراکز اقتصادی گرجستان نیز می باشد.

برجومی ( بورجومی / Borjomi)

شهری در استان سامتسخه-جاواختی گرجستان است. این منطقه یکی از مناطق بکر و دست نخورده گرجستان می باشد. دلیل اصلی شهرت این منطقه به دلیل چشمه های آب گرم آن می باشد.

زوگدیدی (Zugdidi)

یکی از شهرهای گرجستان واقع در استان تاریخی سامِگرلو (مینگرلیا) در غرب این کشور است. این شهر در شمال غربی این استان جای دارد. زوگدیدی مرکز منطقه سامگرلو-زمو سوانتی است که دو استان تاریخی سامگرلو و سِوانتی را در برگرفته است.

اوشگولی (Ushguli)

اوشگولی مجموعه ای از چهار روستا در منطقهٔ سوانتی در گرجستان است. این مجموعه جزء میراث جهانی یونسکو و جاذبه‌های گردشگری گرجستان به شمار می‌آید. اوشگولی، مرتفع‌ترین سکونتگاه اروپا است. این مجموعه ۶ ماه از سال پوشیده از برف است و جاده‌های دسترسی به ان تقریباً بسته می‌شوند. جمعیت این مجموعه ۷۰ خانوار است.

گالری تصاویر :