از جالب ترین نکته ها در سفرهای خارجی آشنا شدن با فرهنگ و آداب مردم سرزمین جدید است، با این که در دنیای امروزی شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی باعث شده اند که آسان تر با فرهنگ و آداب مناطق مختلف جهان آشنا شویم اما سفر و لمس رفتار اقوام مختلف و مشاهده سبک زندگی آنان طعمی دیگر دارد. اگر مقصد سفرتان در میان مردمانی متمدن یا دارای آداب و رسوم خاص باشد حتما سفری جذاب تر خواهید داشت. این بار به سوی برزیل خواهیم رفت؛ بزرگترین و معروفترین کشور آمریکای جنوبی که ساکنانش از ملل گوناگونی هستند. وجود آداب و فرهنگ های مختلف در کنار هم باعث شده تا برزیل به کشوری فوق العاده جذاب برای گردشگران تبدیل شود

1- ننو برزیلی

مردم روستاهای کشور برزیل صنایع دستی فوق العاده ای تولید می کنند که برخی از آن ها در میان گردشگران محبوب و مشهورتر شده اند. یکی از جذاب ترین و منحصر به فردترین سوغاتی های برزیل ننو است! بله برزیل آب و هوایی گرمسیری دارد و مملو از جنگل های بارانی است به همین دلیل استفاده از ننو امری متداول به حساب می آید. ننوهای دستباف برزیلی هوموک (Hammock) نامیده می شوند.

ننوها را در این سرزمین در طرح ها و رنگ ها و سبک های بسیار متنوعی می بافند به همین دلیل می توانند یکی از بهترین گزینه ها برای سوغات باشند و به جرات می توان گفت که این نوع ننوها در جهان بی نظیر هستند. ننو و رسم ننوبافی با تاریخ و گذشته برزیلی ها گره خورده و یادآور اعصار گذشته آن هاست، همان زمانی که بین درختان تنومند جنگل ننو بسته و استراحت می کردند. پیشنهاد می کنیم در سفر به برزیل حتما ننو تهیه کنید.

 

2- مجسمه حضرت مسیح

یکی از سمبل های برزیل مجسمه بزرگ و دیدنی حضرت مسیح است که بر فراز شهر ریودوژانیرو قرار دارد و اغلب کل کشور برزیل را با همین مجسمه می شناسند. از دیگر سوغاتی های پرطرفدار در نزد توریست ها مجسمه های کوچک مسیح با دستانی باز است که با چوب و گچ و انواع مواد دیگر در این کشور ساخته می شود. 

مجسمه های مسیح با دستانی باز را می توانید از همه ی فروشگاه های سوغات در این کشور تهیه کنید، این مجسمه یادواره ای روحانی از سفرتان خواهد بود.

 

3- کَنگا

کنگا (Canga) نام نوعی حوله یا زیر انداز است که در برزیل به وفور استفاده می شود. برزیل سواحل زیادی دارد که اغلب در آن ها هوا گرم و آفتابی است، همین هوای گرم سبب شده تا حمام آفتاب و دراز کشیدن زیر نور خورشید از جذاب ترین تفریحات در این کشور باشد. 

به هر ساحلی در این کشور بروید بدون شک کنگاها را در رنگ و طرح های مختلف خواهید دید که کنار ساحل پهن شده اند. برزیلی ها روی کنگا دراز می کشند و از آفتاب لذت می برند یا از آن ها به عنوان حوله حمام استفاده می کنند. اکثر اوقات پرچم برزیل در گوشه ای از کنگاها دیده می شود به همین خاطر می تواند سوغاتی جذاب از این سرزمین رنگارنگ باشد.

 

4- قهوه برزیلی

قهوه برزیل در سطح بین المللی بسیار پر طرفدار است و حتا در کشورمان ایران هم به راحتی یافت می شود اما در برزیل اقسام قهوه ها با مارک های مختلف به فروش می رسند و می توانید قهوه ها را با طعم دلخواه تان با بهترین کیفیت خریداری کنید.

برزیل برای طرفداران قهوه مکان بسیار مناسبی است و اگر قهوه را به عنوان سوغات انتخاب کنید می توانید این نوشیدنی خوشمزه را در بسته بندی های متفاوت و جذاب خریداری کنید.

 

5ظروف سنتی

هنوز هم در جای جای برزیل مردم روستایی به چشم می خورند، افرادی که فرهنگ و هنر در چهره های شان نیز نمایان است. زندگی روستائیان برزیل آن قدر زیبا و دوست داشتنی است که سبک آن ها در زندگی های شهرنشینی امروزی هنوز دیده می شود. یکی از نمادهای زندگی روستایی در میان برزیلی ها استفاده از ظروف سنتی است. یکی از معروف ترین ظرف های سنتی برزیل که به عنوان سوغات هم زیاد به فروش می رود، مکواکا (Moqueca pot) نام دارد که هم به عنوان ظرف غذا و هم به عنوان گلدان از آن استفاده می شود.

مکواکاها اغلب سیاه رنگ هستند و از آن ها برای پختن سوپ و غذاهای آب دار استفاده می شود. این نوع ظرف برای افرادی که به آشپزی علاقه مند هستند و یا ظروف سنتی و کهن را می پسندند مناسب است.

 

6شیرینی بریگیدیرو

در برزیل نوعی شیرینی به نام بریگیدیرو (Brigadeiro) وجود دارد که از محبوب ترین و خوشمزه ترین خوراکی های این کشور است. ابعاد این شیرینی ها کوچک است و به راحتی می توانید آن ها را به عنوان سوغات با خود به همراه آورید. مواد اصلی این شیرینی شیر، نارگیل، کاکائو و کره است. این شیرینی خوراکی سنتی برزیل است و در ریو و سائوپائولو به میزان فراوان تولید و عرضه می شود.

البته اگر این شیرینی های خوشمزه را به عنوان سوغات تهیه کردید توجه داشته باشید که ممکن است در هواپیما ذوب شده و دردسرساز شوند، بنابراین آن ها را در بسته بندی و مکان مناسبی قرار دهید.

7پیراهن ورزشی

همان طور که شاید بدانید برزیل زادگاه بسیاری از بازیکنان فوتبال و دیگر ورزش های جهان است. تیم ملی برزیل به خودی خود از معروف ترین تیم های جهان است و بازی های المپیک پیشین هم در همین کشور برپا شده بود به همین خاطر از دیرباز تاریخ و فرهنگ برزیلی ها با ورزش و فوتبال عجین شده است. اگر به ورزش و به خصوص فوتبال علاقه مند هستید، حتما یک دست لباس ورزشی یا لباس بازیکن مورد علاقه‌تان را از برزیل تهیه کنید.